Fotografia pradziadka

Mój pradziadek Stanisław na zdjęciu sprzed 100 lat ubrany jest w galowe ubranie: w surdut, nienaganną śnieżno-białą koszulę, granatową kamizelkę, z której kieszeni wystaje zegarek tak zwana „cebula”. Nigdy nie spotkałem pradziadka osobiście. Umarł zaraz przed wybuchem II Wojny Światowej, nie miałem więc takowej szansy. Zgadywać mogę najwyżej o czym myślał pozując do tej fotografii.

adidas prezentuje nowe ClimaCool® Seduction
Autor: adidas
Źródło: adidas
Podejrzewam, iż traktował ten nowy wynalazek jak szybki portret olejny. Zapewne robił to z myślą o swoich wnukach a nawet o prawnukach. Jeżeli tak, to myślał wtenczas o mnie. Mogę tak podejrzewać ze względu na jego elegancki surdut. Najprawdopodobniej miał zaledwie to jedno „porządne” ubranie. Był woźnicą u któregoś z bielskich fabrykantów, więc nie mógł być człowiekiem bardzo bogatym. Wprawdzie szczęśliwcem (bo posiadał stałą pracę) co nie było rzeczą oczywistą pod koniec XIX w. w Galicji, jednym z najbardziej biednych regionów Cesarstwa Habsburgów. Piętnaście lat potem w dwóch etapach wielka wojna zmieniała świat.

Czasami próbuję wyobrazić sobie jak dzisiaj mogłaby wyglądać taka fotografia dla prawnuków. Jeśli ktoś wpadłby na podobną myśl, z dużą doza prawdopodobieństwa współczesny mężczyzna na takiej fotografii nie byłby strojny w odświętny garnitur, stawiałbym bardziej na prostą bluzę męską. Do tego pewnie granatowe dżinsy. Możliwe że nie było by to również profesjonalne studio fotograficzne tylko jakiś ważny wypad rodzinny na przykład do Krakwa.Z przodu tato w niezwykle męskiej bluzie rozpinanej w moro. Najstarszy z trzech synów zgodnie ze stylem dzisiejszej młodzieży odziany byłby w proste męskie bluzy - więcej info - sportowe a młodszy 13 latek w bluzy męskie rozpinane, bowiem chciałby się czuć już dorośle. Matka ubrana w sukienkę wiesza na krześle bluzę kangurkę najmłodszego. Gdzieś tam w oddali na drugim planie jakiś starszy pan wystrojony w najnowszy model męskiej bluzy rozpinanej karmi gołębie. Nie wiem czy mojemu pradziadkowi podobała by się współczesna moda, na pewno mógłby być w delikatnym szoku.