Biżuteria dla eleganckich pana

Biżuteria do niedawna kojarzona była tylko i wyłącznie z paniami. Pierścionki, kolie były swego rodzaju znakiem rozpoznawczym statusu jaki w danej wspólnocie nosząca je kobieta zajmowała. No i niezaprzeczalnie przydawały - tak jak obecnie - czar noszącej je kobiecie.


broda
Autor: Nan Palmero
Źródło: http://www.flickr.com
Panowie właściwie unikali podobnych przedmiotów jak: męskie naszyjniki czy też bransolety dla mężczyzn, bowiem w inny sposób zaznaczali swą pozycję społeczną. Dżentelmen głównie miał być osobnikiem zaradnym, bronić rodziny przed niebezpieczeństwami. Do prawidłowego odegrania owej funkcji społecznej nie potrzeba zewnętrznych atrybutów w postaci żadnych ozdób. Stąd wszelkiego rodzaju świecidełka zwykle postrzegane były przez mężczyzn jako zbyteczne a nawet jako znak zniewieścienia.

Pojedynczym wyjątkiem od owej zasady były niegdyś sygnety dla mężczyzn (polecamy więcej info), noszone chętnie jako przejaw statusu społecznego, pewnego rodzaju uszlachcenie posiadacza. Pierwotnie sygnety pełniły funkcję praktyczną - były formą podpisywania się. Znak wygrawerowany na pierścieniu identyfikował właściciela. Pieczęć taka miała także moc prawną. Dokument sygnowany takową pieczęcią uważany był za ważny i obligujący. Z biegiem czasu ten konkretny atrybut sygnetów dla mężczyzn został zapomniany. Dziś pozostała tylko jego funkcja dekoracyjna. Dziś już sygnet dla mężczyzn nie zawsze informuje środowisko, iż jego właściciel jest szlachetnie urodzony.

Na początku XXI w. z wolna ulega zmianie podejście do biżuterii męskiej. Można odnotować coraz to większą swobodę w uznawaniu tego co jest męskie a co nie. Mężczyzna który ma potrzebę aby się za pomocą modne sygnety dla mężczyzn się uślicznić, nie musi mieć obaw że narazi się na śmieszność. Co więcej - cenieni kreatorzy mody męskiej coraz to częściej w swych projektach sięgają właśnie po tego rodzaju gadżety jak łańcuszki dla mężczyzn, naszyjniki dla mężczyzn i inną męską biżuterię. Obecnie często tego typu elementy spostrzegane są jako sposób na wyrażenie własnej osobowości. Jest to moim zdaniem jeszcze kolejny znak zachodzących obecnie zmian w rolach społecznych pełnionych przez kobiety i mężczyzn. Jednakże musimy być ostrożni w obdarzaniu znajomych mężczyzn podobnymi podarkami, chyba iż dobrze poznaliśmy gusta osoby którą chcemy obdarować.