Rodzima branża odzieżowa

Polska jeszcze niedawno kojarzona była jedynie ze Stadionem Dziesięciolecia, na którym kwitł handel wyrobów z Chin. Taka opinia niestety źle działała na rodzimy biznes odzieżowy, bowiem ani Europa wschodnia ani zachodnia zbytnio nie była zainteresowana naszymi wyrobami, chociaż często na przykład bluzki damskie cieszyły się w kraju dużą popularnością i były kupowane ze względu na odpowiednią jakość materiału. Również dziś możemy wyszukać je w takiej samej postaci w internecie, klikając w wyszukiwarkę przykładowo hasło „bluzki damskie producent”.
Szafa
Autor: KOMANDOR
Źródło: KOMANDOR
W obecnych czasach sytuacja w Polsce poniekąd się poprawiła. Producent odzieży damskiej nie handluje już głównie na targowiskach, a jego wyroby trafiają do salonów w centrach handlowych, gdzie mają szansę na dojrzenie. Nasilenie zamożności Polaków również ma tu ważność, coraz więcej kupujemy i przekazujemy na ten sektor coraz większą sumę gotówki. Co więcej, rzesze osób, szczególnie kobiet decyduje się na szycie na miarę, zlecając usługę szwalnią.

Klapy oddymiające
Autor: Firma WIŚNIOWSKI
Źródło: Firma WIŚNIOWSKI
Obecnie sytuacja na rynku zagranicznym zaczyna się zmieniać, głównie jest to zasługa polskich projektantów, którzy wyrobili sobie już znaną markę na pokazach Europy zachodniej. Zobacz link. Dzięki nim właściwie zaczęto z uwagą przyglądać się produktom, jakie proponuje firma odzieżowa w Polsce. Doceniono jakość materiału oraz klasykę kroju, zaczęto też coraz bardziej poznawać historię biznesu odzieżowego, a jest się czym pochwalić, Łódź to w istocie istne zagłębie polskiego włókiennictwa. Swego czasu stamtąd pochodziły najznamienitsze kolekcje strojów. Szwalnie z Łodzi, a także innych dużych miast jak Wrocław, przeżywają prawdziwe oblężenie, a krawcowa, czy szwaczka, to zajęcie które wróciło do łask.

zakupy
Autor: Vanguard PR
Źródło: Vanguard PR
Teraz w branżę odzieżową zaczęto lokować naprawdę duże nakłady pieniężne. Wylicza się, iż na same maszyny a także sprzęt co roku producenci konfekcji damskiej przekazują blisko 50mln złotych (http://gofashion.pl/pl/c/Bluzki-i-koszulki/23). Rachując, rocznie eksportuje się krajową odzież, która warta jest blisko 3 mld euro. Jak widać lata kryzysu w tej dziedzinie nieodwracalnie minęły.Powstały także specjalne programy, jakie promować mają krajowych producentów odzieży, damskiej, np. http://gofashion.pl/pl/c/Odziez-damska/19, za granicą. Głównie polegają one na pomocy finansowej dla firm oraz zapewnienie im udziału w najważniejszych wydarzeniach modowych. Dzięki tym zabiegom polscy profesjonaliści tej dziedziny jeszcze lepiej będą mogli poznać oczekiwania klientów zagranicznych, co w kolejnych latach pozwoli im osiągać lepsze dochody.