Dla kogo szal

Niezbędnymi elementami garderoby ubieranymi nie tylko w zimie są rzecz jasna dodatki takie jak szale, szaliki, chusty, apaszki, bandany czy kominy.
bandana
Źródło: Stanteks
Bandany były swego czasu noszone przez francuskich robotników. Rozpowszechnił je Wiktor Hugo autor „Nędzników” (dla tych którzy w zabieganiu zapomnieli autora jednej z najwybitniejszych powieści francuskiego Naturalizmu). Jednym z głównych bohaterów tejże książki był paryski łobuz Gawrosz. Stąd - pewnie przez liczne ekranizacje (od 1909 do 2012 aż 32) stały się one bardzo powszechnie noszone.
Bandany noszą dzisiaj nawet już małe dzieci. Matki i nianie stroją swych Krzysiów i Mareczków w dżinsy, bluzy, a u szyi wiążą im standardową czarną bandanę albo też awangardowe kolorowe chustki bardzo często w dość jaskrawych jak na chłopięcą modę barwach. Ostatnio modne stały się też kominy na każdą okazję. Nie ma tu znaczenia wiek urwisa - może jeszcze nie mieć roczku - a podobnie jak jego starszy brat wkłada się mu bandanę. Do wyboru matki, opiekunki mają niesamowitą wzorów. Mogą nabyć nie tylko bandany kolorowe ale także z obrazkami często przedstawiającymi postacie z lubianych filmów animowanych na przykład „Pingwiny z Madagaskaru” czy z „Kubusia Puchatka”.

szal
Autor: Tosca Blu
Źródło: Tosca Blu
Nie tyko mali chłopcy ubierają się w bandany ale także i ich troszeczkę bardziej grzeczne koleżanki, które w ten sposób chcą się upodobnić do swoich modnych matek. Porównaj bandany z naturalnych tkanin. W tym dziale dziecięcej mody możemy znaleźć wzorowanie się na „dorosłych” trendach, tak więc są to również desenie czerpane z kultur ludowych.

Rzecz jasna i dorosłe osoby wkładają ten rodzaj garderoby, zwłaszcza na wiosnę. Wśród dorosłych tak samo jak u maluchów wiek ani płeć są bez znaczenia. Mężczyźnie najbardziej do twarzy w bandanie w zestawieniu z kurtką ze skóry, obcisłych dżinsach no i oczywiście motocyklu (najbardziej pasowałby Harley-Davidson i to w kolorze ciemnozielonym).

Możemy też spotkać bandanę w ubiorze męskim nieco mniej rockowym. Pan preferujący zabawy spokojniejsze niż jazda na motorze, na sobotni spacerek z rodziną może sobie ubrać odpowiednią chustkę do swej ulubionej sportowej koszuli i na pewno będzie świetnie się prezentował gdy wraz z równie zadbaną rodzinką w ramach spaceru zaglądnie do cichej, kameralnej kawiarenki na mocne aromatyczne espresso po obiedzie.