Bielizna termoaktywna – co to jest?

Mieszkam w górskiej krainie. Dla mnie krajobraz zielonych w tej chwili gór za oknem, zamglonych o brzasku, to norma. To w ogóle nie jest męczące. A nawet przeciwnie – podczas gdy dosięgasz wzrokiem gór nie potrzeba ci już odbiornika telewizyjnego, starczy odrobina uwagi. I mamy spektakl! Rankiem bywa, że mgiełka wznosi się niczym zasłona w teatrze. Popularna jest opinia, iż górale potrafią w sposób intuicyjny przewidzieć aurę.
góry
Autor: Matt Ming
Źródło: http://www.flickr.com
Kiedy spacerujemy po bułeczki na śniadanie lub też po drożdżówki do najlepszej w okolicy cukierni, możemy na tej metodzie polegać. Sprawa robi się poważniejsza, a nawet śmiertelnie poważna, kiedy w planie mamy wycieczkę albo wyprawę w góry. Wtedy sprawdzenie prognozy pogody to rzecz pierwszej wagi. Jednak, nawet jeżeli prognoza była wymarzona, rozsądnie jest się odpowiednio przygotować. Każdy rozsądny, kuty na cztery nogi powsinoga, pomyśli o komfortowych trepach i plecaku „kominie”. Dobrze by było jednak pamiętać także o stosownym ubiorze. Generalna reguła jest taka, iż ubieramy się należy włożyć kilka warstw ubrań, więc tak, by było nam łatwo w razie potrzeby zdjąć bądź włożyć dodatkowe tkanin (patrz https://fashioncolors.pl/125-tkaniny-welniane-). Bardzo ważne jest też, by się zbyt nie spocić. Tu przychodzi nam z pomocą sportowa odzież”oddychająca” - tu przykładowe skarpety termoaktywne.Jest ona osiągalna pod postacią nawet całych kompletów termoaktywnych (tutaj zobaczysz więcej: polecane komplety termoaktywne). Są to ciuchy z materiałów przyszłości. Konstrukcja tej bielizny zrobiona jest z mikroskopijnej wielości rureczek, których zadaniem jest odparowywać pot ze skóry a równocześnie doprowadzać powietrze do skóry. Jest to osiągalne dzięki temu między innymi, że rurki które tworzą materię mają średnicę tak dużą aby przepuścić kropelki potu lecz tak niewielkie aby nie przepuścić malutkich cząstek pary.

Dlatego nie istotne czy ubieramy koszulki termoaktywne czy skarpetki termoaktywne, rękawiczki termoaktywne czy też komplety termoaktywne - wszystkie wymienione części ubrania muszą być ściśle przylegające do skóry (im ściślej tym lepiej ochraniają przed chłodem). Wówczas rureczki będą odprowadzały wilgoć na zewnątrz i „oddychać”.